استانبول ۴ خط اصلی مترو دارد که شامل:

یک خط فونیکولار سه خط تراموا و یک خط متروبوس.

با هفت مهر همراه باشید:

مهمترین ایستگاه ها و پرکاربردترین :

آموزش استفاده از خط مترو استانبول M1

اولین و شاید میشه گفت مهمترین خط مترو مناسب توریست ها این خط مترو است.

این خط مترو از ایستگاه ینی کاپی که این ایستگاه خودش یه ترمینال مترو محسوب میشه آغاز پس از گذر از اتوگار یا همان ترمینال مسافربری شهر استانبول به دو بخش تقسیم میشه که یک بخش از این مسیر تا میدان باجیلار ادامه پیدا میکند و شاخه دیگه این مترو تا فرودگاه آتاتورک ادامه پیدا میکند و آخرین ایستگاه این خط فرودگاه آتاتورک استانبول میشود یعنی شما برای رفتن از فرودگاه تا مرکز شهر استانبول و بالعکس کافیه از این خط مترو استفاده کنید این خط مترو در ایستگاه های متعددی با خطوط دیگه حمل و نقل درون شهری استانبول تقاطع پیدا میکنه که در ادامه توضیح داده می شود.

ایستگاه های مهم خط مترو M1

ایستگاه های مهم این خط مترو یعنی خطی که از ایستگاه ینی کاپی شروع و به فرودگاه میرسد:

یکی از مهم ترین ایستگاه های این خط مترو کجا تپه است این ایستگاه کنار مرکز خرید فروم استانبول و ایکیا توقف میکند. ایستگاه مهم بعدی ایستگاه آکسارای هست این ایستگاه علاوه بر اینکه شما رو در نزدیکی میدان آکسارای پیاده میکند شما به راحتی به خط تراموای T1 هم دسترسی دارید خط تراموایی که به مکان های مهمی دسترسی پیدا میکند. ایستگاه مهم بعدی تو این خط مترو ایستگاه توپکاپی اولو باتلی است این ایستگاه با تراموای T4 تقاطع داره. یکی دیگر از ایستگاه های مهم ایستگاه زیتون بورنو هست این ایستگاه علاوه بر اینکه کنار خیابون مرتر هست محل تقاطع با خط تراموای T1 و متروبوس استانبول هم هست و از این نظر یک ترمینال در نظر گرفته میشه. ایستگاه های آتاکوی شیرین اولر و مرتر و باهچه لی اولر هم از نظر تقاطع با متروبوس مهم و شلوغ هستند. آخرین ایستگاه مهم در این خط مترو ایستگاه بایرام پاشا مال تپه هست که کنار مرکز خرید اکسین توقف میکنه.


آموزش استفاده از مترو استانبول خط مترو M2

دومین خط متروی مهم شهر استانبول برای توریست ها این خط مترو است و مسیری پربازدید برای توریست ها رو دربرمیگیرد. این خط مترو که دوباره از ایستگاه ینی کاپی که جز شلوغ ترین ایستگاه های مترو استانبول هست شروع و در ایستگاه حاجی عثمان به انتهای خط میرسد که مسیری پر رفت و آمد برای توریست ها رو در برمیگیرد. این همان خط مترو تکسیم هستش که ما این خط مترو را به اسم مترو تکسیم میشناسیم.

ایستگاه های مهم خط مترو M2

اولین و مهم ترین و شلوغ ترین ایستگاه این خط مترو همان ایستگاه تکسیم است که شما رو میدان تکسیم پیاده میکند و علاوه بر آن میتوانید با استفاده از فونیکولار به اسکله کاباتاش بروید و به گشت با کشتی بروید. دومین ایستگاه مهم این خط مترو ایستگاه استانبول وزنجیلر یونیورسیتی است و از این جهت این ایستگاه مهم است که شما را در منطقه لاللی آکسارای پیاده میکند و علاوه بر آن این ایستگاه با تراموای T4 تقاطع دارد. ایستگاه مهم بعدی ایستگاه هالیک است این ایستگاه علاوه بر اینکه خودش بسیار زیباست شما رو نزدیک به اسکله امینونو پیاده میکند و شما با کمی پیاده روی میتوانید به راحتی به این اسکله برسید علاوه بر آن میتوانید با اتوبوس از این ایستگاه به راحتی به تله کابین استانبول و بام عشاق استانبول برسید. ایستگاه مهم بعدی ایستگاه عثمان بی هست که شما را به خیابون عثمان بی و نیشان تاشی میرساند.

مراکز خرید نزدیک به خط مترو M2

مرکز خرید جواهیر(ایستگاه شیشلی مجیدیه کوی) – مرکز خرید ایستینیه(ایستگاه استانبول تکنیک یونیورسیتی)  – زورلو سنتر(ایستگاه استانبول تکنیک یونیورسیتی)

منبع: الی گشت

استانبول کارت:

به‌عنوان یک نکته جانبی, شما ممکن است در فروشگاه‌ها, نام اکبیل را مشاهده کنید. باید بدانید که اکبیل نوع قدیمی‌تر استانبول کارت است و دیگر فروخته نمی‌شود. ولی در حقیقت منظور فروشندگان از اکبیل همان استانبول کارت است. بعضی از مردم بر حسب عادت هنوز از نام اکبیل به جای استانبول کارت استفاده می‌کنند.

بعد از خریدن استانبول کارت شما باید این کارت را شارژ کنید. اتوبوس سریع‌السیر ویژه‌ی فرودگاه (هاواباس یا همان هاواتاش قدیم), در کنار پول نقد, استانبول کارت هم قبول می‌کند. اما وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌هیچ‌وجه پول نقد قبول نمی‌کنند و شما باید حتماً از استانبول کارت استفاده کنید. برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی, می‌توانید از هردو گزینه‌ی استانبول کارت و بلیط­‌های الکترونیکی استفاده کنید اما استانبول کارت قطعاً مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌باشد. با استانبول کارت شما می‌توانید از تخفیفات ویژه‌ای برای تعویض وسیله نقلیه عمومی مورد استفاده نیز استفاده کنید. برای استفاده از این تخفیف شما دو ساعت برای تعویض وسیله نقلیه مورد نظر فرصت دارید.

برای تهیه‌ی استانبول کارت و بلیط­‌های الکترونیکی همچنین می‌توانید از ماشین‌های اتوماتیک فروش, کانترهایی که با نام IETT شناخته می‌شوند, و همچنین کیوسک‌ها و فروشندگان خصوصی که در سطح شهر دیده می‌شوند و حدود ۲۱۰۰ مورد هستند، استفاده کنید. فقط کافی است به علائم استانبول کارت در سطح شهر توجه کنید و پس از آن به راحتی استانبول کارت خود را بخرید یا شارژ کنید.

IETT (تراموا, تونل و برق استانبول) تاسیساتی است که حمل‌ونقل عمومی استانبول را سازمان‌دهی می­‌کند و تحت نظارت شهرداری متروپولیتن استانبول قرار دارد.


سوالات متداول: 

در فرودگاه آتاتورک کجا استانبول کارت بخریم؟

بعد از اینکه شما چمدون‌هاتون رو گرفتید لازمه که به سمت طبقه مترو در فرودگاه آتاتورک برید و استانبول کارتتون رو از کیوسک‌ها یا دستگاه‌هایی که درست قبل از ورودی ایستگاه قرار گرفته بخرید.

در فرودگاه سابیها کجا استانبول کارت بخریم؟

استانبول کارت از کیوسک کوچک روبه‌روی خیابان از سمت خروجی ترمینال فروخته می‌شود. اگر اتوبوس را برای دسترسی به مقصدتون انتخاب کردید همینطور می‌توانید اونو از غرفه سرپرستی آی ای تی تی در ایستگاه اتوبوس عمومی بعد از اینکه از ترمینال بیرون رفتید بخرید.

در شهر کجا این کارت را تهیه کنیم؟

شما می‌توانید ماشین خرید شارژ خودکار استانبول کارت را در هر ایستگاه مترو، تراموای، متروباس و قایق پیدا کنید. در کنار این‌ها شما می‌توانید اونو در هر کیوسک یا مغازه‌ای که نزدیک ایستگاه‌ها قرار گرفته خریداری کنید. فقط لازمه که دنبال علامت (استانبول کارت) یا (آکبیل) باشید. آکبیل وسیله قدیمی است که ما عادت داشتیم در استانبول ازش استفاده کنیم بعضی‌ها هنوز دوست دارن آکبیل صداش کنند. درست مثل بعضی دوستای آلمانی من که هنوز وقتی درباره پول رایجشون صحبت می‌کنند از نشانه آلمانی به جای یورو استفاده می‌کنند.

قیمت کارت چنده؟

اگر از ماشین بلیط بخرید ۱۰ لیره است که ۴ لیره در اون شارژ دارد، پس درواقع خود کارت ۶ لیره است. اگر از فروشگاه‌های محلی بخرید قیمت‌ها ممکنه فرق کند. وقتی بعضی فروشگاه‌ها فقط ۱۰ لیره برای کارت دریافت می‌کنند و حداقل شارژ ۲۰ لیره دارند بقیه مقدار بیشتری شارژ نمی‌کنند. شما فقط ۲۰ لیره می‌دهید و می‌گیوید “استانبول کارت لوتفن” یعنی همان لطفاً، و شما یک کارت با ۱۰ لیره شارژ دریافت می‌کنید.

کجا می‌شود ازش استفاده کرد؟

استانبول کارت را می‌توانید در اتوبوس، اتوبوس‌های دو طبقه، واگن برقی‌های نوستالژیک (در تاکسیم)، مترو باس‌ها، تونل‌ها، مترو، تراموای، کابلی‌ها، تراموای برقی، قایق، خط‌های شهری (قایق)، توریل (قایق‌های کروز)، دنتور(قایق کروز) و تی سی دی دی (خطوط ریلی) و هاواباس (سابقا به‌عنوان هاواتاس استفاده می‌شد) استفاده کنید.

کرایه‌ها

در عکس زیر شما می‌توانید لیست همه کرایه‌ها رو ببینید. همانطور که می‌بینید اگر شما بلیط تک‌سفره بخرید ۵ لیره است و پیدا کردنش خیلی آسون نیست اگر شما از استانبول کارت استفاده کنید ۲٫۶ لیره قیمت دارد و شما می‌توانید تخفیف بیشتری بگیرید و اگر تغییر وسیله داشته باشید. برای مثال اگر شما برای رفتن به سلطان احمت/مسجد آبی از مترو خط ۱ فرودگاه آتاتورک به تراموای خط ۱ برید قیمت ۱٫۸۵ لیره می‌شود. جمعاً برای رفتن به سلطان احمت از مبدأ فرودگاه آتاتورک به‌وسیله مترو باید ۲٫۶+۱٫۸۵=۴٫۵ لیره پرداخت کنید.

منبع مطالب