خرید ملک در ترکیه – خرید خانه در ترکیه

خرید ملک در ترکیه – خرید خانه در ترکیه

 

خرید ملک در ترکیه یکی از هدف های بسیاری از ایرانیان از گذشته بوده و هست اما با توجه به افت شدید ارزش ریال در چند سال اخیر این هدف دچار سختی های شدیدی شده است. در این مطلب شما را با مزایای کلی، معایب، سختی ها و در کل بصورت خلاصه شرایط خرید ملک در ترکیه آشنا میکنیم. با هفت مهر همراه باشید:

مزایا

در سال ۲۰۱۲ قانونی به تصویب مجلس ترکیه رسید که مردمان سایر کشور ها را مجاز به خرید خانه در خاک ترکیه کرد. این قانون برای ایرانیان نیز مجاز شد. یکی از بهترین مزایای این قانون برخورداری از حق صاحب ملک و خاک شدن یک خارجی همانند یک فرد ترک است، به طوری که هیچ تفاوتی میان فرد ترک با فرد خارجی در دریافت سند ملکی وجود ندارد.

در هنگام خرید ملک شما از عرصه و اعیان سهم می برید و ملک شما برعکس سایر کشور ها مثل امارات و گرجستان شامل قانون وراثت نیز میشود و از این بابت هیچ نگرانی وجود ندارد.

به دلیل دریافت سند رسمی و دریافت حق خاک تا زمانی که ملک به نام شماست به هیچ عنوان (مگر مسایل قضایی) دولت ترکیه حق ندارد اقامت شما را تمدید نکند.

هم چنین با خرید ملک و دریافت اقامت این کشور می توانید ویزای کشور های دیگر اروپایی و حتی آمریکا را بسیار راحت تر دریافت کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید از این صفحه بازدید کنید: ورود به صفحه

سختی ها

با توجه به سیل عظیم ایرانیان به سمت کشور ترکیه و تقاضا خرید ملک و اجاره ملک در این کشور، متاسفانه افراد سودجو اقدام به کلاهبرداری و از بین بردن سرمایه هموطنان کرده اند. یکی از سختی ها بزرگ در این زمان تشخیص شرکت های رسمی از غیر رسمی است. تعداد بسیاری از این شرکت ها بدون ثبت رسمی و قانونی و بدون پرداخت مالیات اقدام به ثبت یک سایت اینترنتی نموده و شروع به کار کرده اند که به دلیل ثبت نبودن این شرکت ها و افراد در صورت خسارت مالی به هموطنان هیچ گونه حق قانونی برای شما به عنوان خریدار برای شکایت در نظر گرفته نمیشود.

سختی بعدی نداشتن آگاهی کافی هموطنان از شرایط خرید ملک و مناطق مختلف و شهرهای متفاوت است. یکی از اولین مواردی که هموطنان همیشه مورد ضرر واقع میشوند خرید ملک با بدهی است. در ترکیه املاک را میتوان بصورت قسطی خرید و با بدهی یا اقساط باقی مانده به فروش رساند. یکی از اولین مسائلی که هر خریدار ملک باید در نظر داشته باشد این است که از طریق یک شرکت رسمی اقدام به استعلام سند کند. چرا که در صورت وجود بدهی بعد از پرداخت مبلغ ملک بانک اقدام به ضبط ملک شما میکند.

خرید ملک اقساطی

املاک اقساطی در ترکیه به افراد خارجی تنها از طریق شرکت های بزرگ سازنده اعطا می شود و شما نمیتوانید مانند یک شهروند ترک از وام بانکی بهره مند شوید. شرایط خرید اقساطی در ترکیه بسیار متفاوت است اما باید در نظر داشته باشید خرید ملک اقساطی فقط برای واحد های صفر و توسط سازندگان عرضه میشود.

نکته دوم در مورد املاک اقساطی در ترکیه قیمت بالاتر از بازار آنهاست بطوریکه قیمت این املاک ۲۰ تا ۳۰ درصد از قیمت املاک منطقه بالاتر است. پس در خرید اقساطی باید در نظر داشته باشید که تا چند سال ملک را به قیمت خریدتان نمیتوانید به فروش برسانید.

خرید ملک بالای ۲۵۰ هزار دلار

یکی از قوانین دیگری که زمینه ای برای حضور افراد خارجی به عنوان خریدار را در ترکیه فراهم کرد قانون اعطای پاسپورت ترکیه با خرید و سرمایه گذاری ۲۵۰ هزار دلار در حوزه ملک و املاک است. این قانون به شما اجازه میدهد با خرید یک ملک به ارزش سندی معادل ۲۵۰ هزار دلار صاحب پاسپورت ترکیه شوید و ظرف ۳ ماه شهروندی ترکیه را دریافت کنید. این قانون مزایای بسیاری دارد اما شرایطی دارد که حتما باید از آن مطلع باشید.

  1. کارشناسی ملک مورد پسند مشتری توسط اداره مهاجرت ترکیه.
  2. انتقال وجه از طریق سیستم بانکی از خارج به کشور ترکیه به نام خود شخص.
  3. خرید ملک از شخص ترک که از بستگان شخص خریدار نباشد.
  4. سند یا بنچاق ملک مورد نظر آماده باشد.
  5. قیمت درج شده در سند با نرخ واقعی برابری داشته باشد.(کمتر از ۲۵۰ هزار دلار نباشد.)
  6. پرداخت های اداره های دولتی و مالیات های ملزومه سند به طور کامل پرداخت شده باشد.

پس باید در نظر داشته باشید در هنگام خرید ملک اگر این موارد رعایت نشود به شما پاسپورت اعطا نخواهد شد.

در انتها باید گفت خرید ملک یکی از امن ترین سرمایه گذاری ها برای ایرانی هاست چرا که با توجه با افول شدید اقتصادی در ایران داشتن یک سرپناه در یک کشور خارجی هدفی لازم می باشد و هم چنین کشور ترکیه با توجه به قوانینی که برای خرید ملک در کشورش تصویب کرده است حق و حقوق فرد خریدار را به طور کامل به او پرداخت کرده است.

برای شروع خرید ملک در ترکیه از اینجا شروع کنید: ورود به بخش خرید ملک