ثبت شرکت در ترکیه چند روز طول میکشد؟

مدت زمان ثبت شرکت از زمان حضور شرکا در ترکیه حداکثر ۷ روز کاری میباشد.

اجاره دفتر کار در ترکیه به چه صورت است؟

برای ثبت شرکت ارائه اجاره نامه به نام شرکت الزامی میباشد. در ترکیه لازم نیست دفتر کار به صورت جداگانه تهیه گردد و امکان تهیه Home Office نیز وجود دارد.

برای ثبت شرکت در ترکیه به چند سهامدار نیاز دارد؟

طبق قانون جدید ترکیه که از ماه ۸ میلادی سال ۲۰۱۲ قابل اجرا میباشد محدودیتی در تعداد سهامداران وجود ندارد.

آیا سهامداران می توانند کاملا خارجی باشند؟

بله، این امر امکانپذیر است، شما نیازی به شریک ترک ندارید، تمامی سهام شرکت شما به شما به عنوان فرد ایرانی تعلق خواهد گرفت.

ثبت شرکت در ترکیه به چه مدارکی نیاز دارد؟

برای این امر فقط به اصل پاسپورت و ۴ قطعه عکس از کلیه سهامدار ها نیاز خواهید داشت. لازم به ذکر است طبق قانون جدید ثبت شرکت ¼ سرمایه شرکت نیز در هنگام تاسیس شرکت باید به بانک واریز شده و پس از ثبت شرکت قابل برداشت میباشد.

آیا حضور سهامداران در ترکیه الزامی است؟

فقط حضور یکی از سهامداران (مدیر عامل) و یا صاحبین امضا نیز کافی است، در این صورت لازم است سهامدار حاضر در ترکیه وکالتنامه ثبت شرکت از دیگر سهامداران داشته باشد.

وکالتنامه ثبت شرکت در ترکیه را در صورت درخواست از کجا تهیه کنم؟

نمونه وکالت نامه توسط شرکت در اختیار شما قرار خواهد گرفت و با ارائه آن به دفاتر رسمی در ایران و ترجمه آن به زبان ترکی و اخذ تاییده وزارت امور خارجه و سفارت ترکیه این امر میسر خواهد گردید.

سرمایه اولیه شرکت در ترکیه چقدر باید باشد؟

سرمایه اولیه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل ۱۰۰۰۰ لیر و برای شرکت با سهامی خاص ۵۰۰۰۰ هزار لیر ترکیه میباشد.

اما در پکیجی که توسط HAFTMEHR COMPANY به شما ارائه می گردد ثبت شرکت را با سرمایه اولیه ۱۰۰.۰۰۰ لیر برای شما انجام میدهد، از این مبلغ کافی است در هنگام ثبت شرکت ¼ به حساب خزانه واریز گردد و پس از افتتاح شرکت این رقم به حساب شرکت واریز شده و می تواند مورد استفاده قرار گیرد. لازم به توضیح است با توجه به قانون جدیدی که از ماه تموز July ۲۰۱۲ در ترکیه برای ثبت شرکت اجرایی شده و آن وایز ¼ مبلغ سرمایه شرکت در هنگام ثبت شرکت میباشد، سرمایه شرکت می تواند بنا به نظر سهامداران حداقل در نظر گرفته شود.

آیا شرکتها ملزم به داشتن یک مشاور مالی یا حسابدار هستند؟

بله در ترکیه ۲ مدل مالی مشاور است:

۱-Yeminli Mali Müşavir (مشاور قسم خورده دولت که مهر دولت را در اختیار دارد مانند حسابرس رسمی در ایران).

۲-Serbest Mali Müşavir (مشاور مالی خصوصی که البته مجوز فعالیت از دولت دارد).

با ثبت شرکت در ترکیه در کدام بانکهای این کشور امکان افتتاح حساب میباشد؟

با ثبت شرکت در ترکیه در حال حاضر در MELLAT BANK, HALK BANK, İŞ BANK می توان حساب باز کرد که در پکیج کاملی که توسط شرکت به شما ارائه شده است این امر نیز در نظر گرفته شده است.

آیا امکان خرید خانه و ملک و زمین پس از ثبت شرکت در ترکیه وجود دارد؟

بله، پس از ثبت کامل شرکت میتوانید املاک در ترکیه به نام خود خریداری کنید.

مالیات در کشور ترکیه به چه صورت میباشد؟

شرکتهای تولیدی و تجاری عموما دو نوع مالیات به دولت ترکیه پرداخت می نمایند. اول مالیات بر ارزش افزوده که بین ۱ الی ۱۸ درصد در تغییر است. مالیات بر ارزش افزوده مواد خام پایین بوده و کالاهای ساخته شده عوارض بیشتری پرداخت می کنند. مالیات بر ارزش افزوده اغلب کالاهای وارداتی به ترکیه ۱۸ درصد است که واردکننده به هنگام ترخیص کالا پرداخت می کند اما در فاکتورهای فروش از مشتری با عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت میشود.دومین نوع مالیات پرداختی توسط شرکتها به دولت ترکیه ، مالیات بر سود می باشد. این نوع مالیات ۲۰ درصد است که هر سه ماه یکبار محاسبه و پرداخت می شود. در پایان سال مالیات بر سود های پرداخت شده با درآمد شرکت مجدداً محاسبه شده و در صورتی که شرکت زیان دیده باشد ، نه تنها مبلغی به عنوان مالیات دریافت نمی شود بلکه شرکت مذکور به میزان زیان سال گذشته از معافیت مالیاتی در سال آینده بهره مند خواهد شد.