فرودگاه IST استانبول

شهر فرودگاهی با استانداردهای جهانی

فرودگاه IST استانبول

فرودگاه IST استانبول در زمینی به مساحت 76.5 میلیون متر مربع در شمال و فاصله 35 کیلومتری از مرکز شهر استانبول واقع شده است. مراحل ساخت فرودگاه جدید استانبول در 4 فاز، در حال تکمیل است. فاز اول فرودگاه جدید استانبول با دو باند و یک ترمینال به ظرفیت 90 میلیون مسافر تکمیل شد. گفتنی است این فاز یکی از بزرگترین پروژه‌های زیرساختی تاریخ جمهوری ترکیه به شمار می‌رود.

فرودگاه IST استانبول

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مختلف شهر یکی از مواردی است که ممکن است در مقطع زمانی خاصی مهم باشد و در زمان بندی شما موثر باشد. در ادامه به چند منطقه مهم آسیایی و اروپایی استانبول و فاصله آن از فرودگاه جدید استانبول اشاره خواهیم کرد. دانستن این فاصله‌ها در انتخاب هتل کمک‌تان خواهد کرد.

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مهم اروپایی
  • فرودگاه جدید استانبول- آوجیلار: 53 کیلومتر
  • فرودگاه جدید استانبول- کارتپه: 38 کیلومتر
  • فاصله فرودگاه جدید استانبول تا میدان تکسیم: 40 کیلومتر است و حدود 40 دقیقه با سواری می توان به میدان رسید.
  • فرودگاه جدید استانبول- منطقه لِوِنت: 36 کیلومتر
فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مهم آسیایی
  • فرودگاه جدید استانبول- محله اسکودار: 47 کیلومتر
  • فرودگاه جدید استانبول-کادیکوی: 52 کیلومتر
  • فرودگاه جدید استانبول- فیندیک: 73 کیلومتر
  • فرودگاه جدید استانبول-کاواسیک: 42 کیلومتر

شهرفرودگاهی

53 هزار مترمربع از محوطه فرودگاه جدید استانبول به خدمت رسانی به مسافران اختصاص یافته است. در این فرودگاه چند صد برند ترکیه‌ای و خارجی به مسافران، خدماتی در قالب رستوران، کافی شاپ و … ارائه خواهند کرد. در قسمت جلویی فرودگاه، شهر فرودگاهی وسیعی قرار دارد که شامل ساختمان‌های اداری مستقر در فرودگاه، مجموعه هتل‌ها، آژانس‌های مسافرتی، مسجد، مراکز مناسب برگزاری کنفرانس‌ها و برپایی نمایشگاه‌ها و مراکز درمانی خواهد بود. در داخل ساختمان فرودگاه نیز یک فروشگاه بسیار بزرگ به منظور خدمات رسانی به مسافران در حال ساخت است که یکی از مناطق عمومی این فرودگاه نیز محسوب می‌شود و انواع وسیله نقلیه مورد نیاز مسافران در این بخش از فرودگاه موجود بوده و آماده خدمات رسانی خواهد بود. سیستم حمل و نقل سریع السیر نیز در این فرودگاه وجود دارد و ایستگاه‌های مترو در داخل فرودگاه قرار خواهند گرفت.

فرودگاه IST استانبول

موقعیت جغرافیایی فرودگاه

فرودگاه IST استانبول در قسمت اروپایی و شمال استانبول واقع شده است. اگر نگاهی به محل قرار گیری فرودگاه جدید استانبول در نقشه بیندازید، متوجه خواهید شد فاصله چندانی از دریای سیاه و منطقه آرناوت‌کوی (Arnavutköy) ندارد. مکان دقیق این فرودگاه بین دو دهکده Tayakadın و Akpınar است. فرودگاه جدید استانبول در 6 آپریل سال 2019 شروع به فعالیت کرد و جای فرودگاه های استانبول را گرفت. اکثر پروازهای ایران به ترکیه نیز به مقصد فرودگاه جدید استانبول انجام می‌گیرد.