مترو استانبول

مترو استانبول

کوشش ‌ها برای ساخت مترو در استانبول (Metro Istanbul)، پیشینه‌ ای بیش از ۱۰۰ ساله دارد. برای نخستین بار در سال ۱۸۷۵، خط حمل و نقل مسافر با نام تونل ساخته شد که نخستین فعالیت برای ایجاد مترو در استانبول محسوب می‌ شود.

اولین خط ریلی زیرزمینی استانبول

خط زیر زمینی حمل مسافر تونل در استانبول بعد از سیستم حمل و نقل زیرزمینی لندن که در سال ۱۸۶۳ افتتاح شد دومین سیستم حمل و نقل زیر زمینی مسافر در سطح جهان می ‌باشد. فعالیت‌ ها برای ایجاد این خط زیرزمینی مترو در سال ۱۸۷۱ آغاز شد و در سال ۱۸۷۴ به پایان رسید. این خط که ۵۷۳ متر طول دارد در هفدهم ژانویه ۱۸۷۵ افتتاح گردید. مسافران این خط می‌توانند در عرض ۹۰ ثانیه مسافت بین گالاتا تا بی ‌اوغلو را طی کنند.

طرح جامع ایجاد مترو در استانبول برای اولین بار در سال ۱۹۱۲ وارد مدار شد. در آن سال شرکت ‌های مختلف بین ‌المللی طرح های خود را برای ایجاد مترو در استانبول ارائه نمودند.

فعالیت های نوین برای ایجاد خط مترو در استانبول از ۱۹ اوت ۱۹۹۲ آغاز شد و در ۱۲ ژوئن ۱۹۹۴ تونل های تاکسیم به شیشلی به هم متصل گردید. در ۲۵ مارس ۱۹۹۹ استانبول شاهد اولین سفر آزمایشی ترن از خط مترو بود و در ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۰۰ نیز خطوط متروی استانبول به‌طور رسمی گشایش یافت.

نقشه خطوط مترو استانبول ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

قبل از معرفی خطوط و ایستگاه ها می توان مکان های مهمی که روی نقشه نیز وجود دارند، ولی شاید به دلیل تراکم زیاد کمی گیج کننده باشند را اینطور خلاصه کنیم

  • Atatürk Airport: فرودگاه آتاتورک استانبول (مشاهده فرودگاه های استانبول)
  • Zeytinburnu: محل اتصال خط تراموا و مترو
  • Otogar: پایانه اصلی اتوبوس های شهری
  • Yenikapı: خطوط حمل و نقل عمومی دریای مرمره
  • Taksim Square:میدان تکسیم، پایانه و قطب اصلی حمل و نقل عمومی بی اغلو، مراکز خرید، رستوران ها و هتلهای متعدد و متنوع
  • Kabataş: بزرگترین قطب حمل و نقل دریایی شهر
  • Karaköy: محل اتصال تراموا، تونل و حمل و نقل دریایی
  • Eminönü & Sirkeci: هتل ها و حمل و نقل عمومی و تعدادی از جاذبه های دیدنی
  • Sultanahmet: محله تاریخی سلطان احمد و تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری مانند مسجد سلطان احمد، بازار بزرگ استانبول، کاخ توپکاپی، موزه هنرهای اسلامی و میدان هیپودروم.
مترو استانبول

معرفی خطوط مترو استانبول

خط فرودگاه آتاتورک

قبل از افتتاح فرودگاه استانبول، خط مترو M1 مهمترین خطی بود که پیش از سفر به استانبول باید از آن آگاه می شدید. این خط از ایستگاه یِنی کاپی شروع می ‌شود و در بین مسیر یکی به طرف فرودگاه آتاتورک می‌رود و دیگری به طرف “کیرازلی باهچیلار” و در روی نقشه مترو استانبول با رنگ قرمز معین گردیده است.

اگر در فرودگاه آتاتورک هستید خود را به ایستگاه مترو برسانید؛ به راحتی می‌ توانید با استفاده از مترو در “ینی کاپی” پیاده شده و با عوض کردن خط به طرف میدان تاکسیم بروید. بر عکس این مسیر هم وجود دارد، از ایستگاه ینی‌کاپی می ‌توانید به دو مقصد مختلف بروید؛ یکی از مقاصد همین خط که با M1A  مشخص شده است به فرودگاه آتاتورک می ‌رسد و خط M1B آن به باجیلار. در واقع مترو وقتی از ایستگاه ینی‌کاپی حرکت می ‌کند پس از توقف در اتوگار (ایستگاه ترمینال اتوبوسرانی استانبول) دو شاخه می ‌شود.