محله ارتاکوی

محله ارتاکوی

محله ارتاکوی یکی از محبوب ترین و جذاب ترین محله های ساحلی منطقه بشیکتاش است که دقیقا در کنار پل و زیر پل بسفر قرار دارد.

این محله با تعداد زیادی کافه و مغازه، رستوران، بناهای تاریخی و تفریحی وفضای شاد و زنده بسیارمورد توجه گردشگران و افراد محلی است.

این محله یکی از مناطق توریستی واقع در منطقه بشیکتاش در استانبول اروپایی است. اگر قصد سفر به شهر زیبای استانبول را دارید حتما سری به ساحل ارتاکوی بزنید و از نوشیدن قهوه ترک و یا میل کردن صبحانه در کافه رستورانهای ساحلی ارتاکوی با منظره عالی پل بسفر لذت ببرید.

محله ارتاکوی

در ساحل ارتاکوی مغازه های مختلف فروش وافل و کمپیر فروشی (غذای ترکی) وجود دارند. غرفه های مختلف فروش صنایع دستی، سوغاتی، کتاب های دست دوم قدیمی و انواع زیورآلات و … فروشندگان در کوچه های باریک ساحل ارتاکوی محصولات خود را  به فروش می رسانند.

کافه ها ، رستورانها و … اغلب تا ساعاتی از شب نیز در حال کار هستند و می توان گفت این محله یکی از شلوغ ترین مراکز توریستی در منطقه بشیکتاش است.

blank
محله ارتاکوی

یکی از بناهای تاریخی بخش ساحلی ارتاکوی مسجد ارتاکوی است (Büyük Mecidiye Camii ,  Ortaköy Camii)

که توسط سلطان عبدالمجید در سال 1853 ساخته شد.این مسجد با معماری زیبا، سوژه بسیاری از عکاسان و توریستهای بازدید کننده از این ساحل زیبا است.

در اسکله ارتاکوی می توانید بلیط کشتی برای تور تنگه بسفر تهیه نمایید و با کشتی از تنگه بسفر و زیر پل بسفر عبور کنید ، سواحل زیبای ببک و ساریر در بخش اروپایی استانبول و ساحل بیکوز و اسکودار و کادیکوی در منطقه آسیایی را مشاهده کنید و بناهای مختلف تاریخی اطراف تنگه را ببینید و از زیبایی فوق العاده آن لذت ببرید.

از این تنگه زیبا که محل عبور کشتی های تجاری غول پیکر از کشورهای مختلف نیز است، عبور نمایید و همچنین کافه های رستورانهای مختلف، بناهای تاریخی ساحلی، مناظر زیبایی از ویلاهای لوکس و قایق های تفریحی لاکچری در سواحل ببک Bebek  از جاذبه های این منطقه است که با تور کشتی بسفر می توانید از این مناظر زیبا لذت ببرید.

محله ارتاکوی

بناهای تاریخی و ویلاهای لوکسی که اغلب محل فیلمبرداری سریالهای ترکی هستند وهمچنین جاده ساحلی زیبای ببک با قایق های لوکس و کافه و رستورانهای رو به دریا نیز در سریالهای ترکی بسیار دیده می شوند.

علی رغم  شلوغی و پرسر و صدا بودن این منطقه در طول روز و شب، بعضی از گردشگران هتل های زیبای این منطقه را به مناطق دیگر ترجیح می دهند.

با توجه به توریستی بودن این منطقه هتل های مختلف جهت اقامت گردشگران یافت می شود. از هتل آپارتمان های معمولی تا هتل های لوکس و لاکچری با امکانات مختلف و اتاقهای رو به دریا از لوکس ترین هتل های این منطقه می توان هتل چراغان پالاس (به ترکی استانبولی çırağan sarayı) و هتل فور سیزنزHOTEL  BOSPHORUS FOUR SEASONS  اشاره کرد.

هتل های دیگری مانند هتل رادیسون بلوHotel  Radisson Blu Bosphorus ، هتل پرنسس Princess Hotel

بوتیک هتل ها و هتل آپارتمان های مختلف نیز به قیمتهای مناسب خدماتی به گردشگران ارایه می دهند.

این منطقه برخلاف بافت قدیمی جز مناطق گران قیمت استانبول اروپایی محسوب می شود.

هلدینگ هفت مهر در سیته ها و آپارتمانهای منطقه ارتاکوی واحدهای فروشی موجود دارد وهمچنین اگر قصد راه اندازی بیزینس خود در محله ارتاکوی را دارید شامل خرید و اجاره رستوران، کافه، هتل، هتل آپارتمان، آفیس ،… با مشاوران هلدینگ هفت مهر در ارتباط باشید بهترین موارد شغلی را به شما معرفی می کنیم

نزدیکترین مرکز خرید به این منطقه، مرکز خرید زورلو است که یکی از لوکس ترین پروژهای استانبول اروپایی می باشد.

انواع رستورانهای سنتی و لوکس در این منطقه هستند که غذاهای سنتی شهرهای مختلف ترکیه را به فروش می رسانند.

در کنار رستورانهای مختلف، مغازه هایی نیز غذاهای خیابانی مانندBalık Ekmek   بالک اکمک (ساندویچ ماهی) و کوکورچ  (Kokoreç)   و دلمه صدف (midye) به فروش می رسانند.

ساحل ارتاکوی در مناسبت های مختلف با توجه به جشن هایی که در این محله برگزار می شود بسیار شلوغ تر از همیشه می شود

سال نو میلادی یکی از مناسبت هایی است که رستورانها، کلاب ها و هتل های رو به تنگه بسفر جشن های باشکوهی برگزار می کنند و از شهرهای مختلف ترکیه، مناطق مختلف استانبول بعضی افراد ترک نیز به ساحل ارتاکوی میایند و آتش بازی باشکوهی در اطراف  پل بسفر انجام می شود. افرادی نیز در کشتی هایی که شب سال نو در تنگه بسفر حرکت می کنند سال نو میلادی را جشن می گیرند.

محله ارتاکوی

یکی دیگر از مناسبت هایی که ساحل محله ارتاکوی بسیار شلوغ است و جمعیت زیادی برای جشن به این محله می آیند جشن جمهوریت است که یکی از اعیاد ترک ها محسوب می شود و در تاریخ 29 اکتبر(29 Ekim) هر سال جشن های باشکوهی در سرتاسر شهرهای ترکیه برگزار می گردد و جز روزهای تعطیلی رسمی در تقویم کشور ترکیه ثبت شده است.

برای دسترسی به منطقه ارتاکوی می توانید از ایستگاه مترو در میدان تاکسیم سوارفونی کولار füniküler kabataş شوید به کاباتاش بروید و سوار اتوبوس های ارتاکوی یا تاکسی شوید و در ساحل ارتاکوی پیاده شوید.

بهتر است در زمان ورود به استانبول، استانبول کارت تهیه کنید که بتوانید از حمل و نقل عمومی و موارد مختلف استفاده نمایید.

عمارت اسما سلطان

این بنا از جاذبه های توریستی محله ارتاکوی است که با شکوه وعظمت خاصی در کنار مسجد ارتاکوی قرار دارد.عمارت اسما سلطان ، بنای باشکوه تاریخی است که برای اسما سلطان، دختر سلطان عبدالعزیز به عنوان هدیه عروسی ساخته شده است.

پس از درگذشت اسما سلطان در سال 1848 ، این عمارت در دوره های مختلف به دختر سلطان عبدالحمید دوم اعطا شد. سرانجام این عمارت توسط مرکز مارمارا در دهه 90 خریداری ومرمت شده است و اکنون به عنوان سالن عروسی ، جلسه ها و محل برگزاری مراسم مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

حمام تاریخی ارتاکوی

حمام ارتاکوی اولین حمامی است که پس از اسکان ترکها در اورتاکوی ساخته شده است. این بنا به عنوان حمام (حمام ترکی) توسط معمار مشهور عثمانی میمار سینان در سال 1570 و زمان محمت پاشا ساخته شد. امروزه به عنوان رستورانی معتبر مورد استفاده قرار می گیرد.

از مناطق مختلف استانبول چطور می توانیم به ارتاکوی برویم.

از بخش آسیایی (کادیکوی و اسکودار) بوسیله کشتی های عمومی می توانیم به سادگی با هزینه پایین به بشیکتاش برویم

از تاکسیم بوسیله تاکسی یا دلموش (ون های عمومی) یا اتوبوس و یا فونی کولار füniküler در ایستگاه مترو می توانید به راحتی به کاباتاش بروید و با اتوبوس یا تاکسی به ارتاکوی بروید از میدان کاباتاش با حدود 20 دقیقه پیاده روی یا اتوبوس می توانید به ارتاکوی برسید.

از سمت امینونو، بازار کاپالی چارشی، یا سلطان احمد به سمت ارتاکوی می توانید با تراموای خط (T1 line) باجیلار-کاباتاش Bagcilar-Kabatas به کاباتاش بروید و با اتوبوس به ارتاکوی برسید.