پیش غذا و دسرهای ترکیه

باقلوای دلمه پسته ای fıstıklı dürüm baklava یکی از لذیذترین انواع باقلوای ترکی استانبولی 

یکی از لذیذترین انواع باقلوا است که از موادی مانند ، خمیر یوفکا ، پسته و شربت تهیه می شود و در اکثر شیرینی فروشی ها و رستورانهای استانبول ترکیه موجود است.

 

 

دسر ترکیه ای کادایف رشته ای پسته ای (Fıstıklı Burma Kadayıf)

این دسر از موادی مانند: رشته کادایف (رشته ختایی)، کره و پودرپسته تهیه می شود و با بستنی ساده و با مقدار کمی شیر یا شیره عسلی سرو می شود.

 

آشوره Aşure دسر ترکیه ای مخصوص ماه محرم‎

آشوره (Aşure) دسر مورد علاقه مردم ترکیه است. این دسر که با دین و فرهنگ مردم ترکیه آمیخته شده است، در روز دهم ماه محرم در فضایی مملو از دعای خیر و برکت پخته و بین خویشان، نزدیکان و همسایگان پخش میشود. آشوره در روزهای دیگر سال نیز در اغلب رستورانهای استانبول ترکیه موجود است.

 

 

سوتلاچ ‎Sütlaç دسر معروف ترکیه ای

سوتلاچ دسر ترکی است که از برنج و نشاسته و شیر و تخم مرغ تشکیل شده و معمولا در ظروف سفالی سرو می شود. در اکثر رستورانهای استانبول ترکیه به عنوان دسر سرو می شود و طعم خوبی دارد.

 

sutlac

 

دسر معروف ‫‏ترکیه ای کازان دیبی kazandibi‎

دسر معروف ‫‏ترکیه ای کازان دیبی (kazandibi) که از موادی مانند آرد برنج و نشاسته و شیر تهیه می گردد. در اکثر کافه و رستورانهای استانبول ترکیه به عنوان دسر سرو می شود.

kazandibi

 

دسر کدو حلوایی Kabak tatlısı یکی از دسرهای خوش طعم ترکیه ای‎ 

دسر کدو حلوایی Kabak tatlısı یکی از دسرهای خوش طعم ترکی است. ‫دسر خوش طعم ساده ای است که از کدو حلوایی و شربت تشکیل شده و با گردو یا فندق و پودر نارگیل تزیین می شود.

در اکثر رستورانهای استانبول ترکیه به عنوان دسر سرو می شود.

 

tatlisi

سیمیت Simit یکی از میان وعده های ترکیه ای پر طرفدار

سیمیت نانی حلقه ای است آغشته به کنجد، که در ترکیه به فراوانی تهیه می شود برای صرف صبحانه و یا به عنوان یک میان وعده به کار می رود و بسیار سالم و مغذی است زیرا در ترکیبات آن کنجد و آرد گندم به کار رفته است.

 

simit

نوشیدنی ترکی salep یکی از نوشیدنی های مخصوص ترکیه‎

نوشیدنی ترکی salep یا sahlep یکی از نوشیدنی های ترکیه ای است که در فصل زمستان معمولا در مناطق مختلف استانبول فروخته می شود.

از آرد ثَعلَب در ترکیه نوعی نوشیدنی تهیه می‌شود به نام ثعلب (Salep) که این‫ ‏نوشیدنی قبل از قهوه و چای، در کشورهای دیگری مانند انگلستان و آلمان نیز مصرف می‌شد.

 

salep

بورک Börek پیش غذای لذیذ ترکیه ای‎ 

بورک (Börek) پیش غذای لذیذ ترکیه ای است که از یک خمیر مخصوص به نام یوفکا (yufka) تهیه می شود. معمولا برای صبحانه یا عصرانه در خمیر یوفکا زیتون و سبزیجات و پنیر می گذارند و سرخ میکنند یا در فر پخت می کنند.

انواع مختلف بورک وجود دارد که در آنها از موادی مانند زیتون، سبزیجات، کالباس، گوجه، فلفل دلمه ای ،گوشت چرخ کرده، مرغ، اسفناج، قارچ، تخم مرغ و … استفاده می شود. در رستوران های مختلف استانبول ترکیه می توانید از خوردن این پیش غذای ترکیه ای لذت ببرید

 

borek