کاخ ییلدیز

کاخ ییلدیز با معماری متفاوت از سایر کاخ های تاریخی، میراث ارزشمندی از دوره عثمانی است که بین محله ارتاکوی و میدان بشیکتاش درامتداد شیب تپه ییلدیز روبروی تنگه بسفر در استانبول اروپایی قرار دارد.

 تاریخچه کاخ ییلدیز

کاخ ییلدیز به معنی کاخ ستاره در سال 1880 ساخته شد و توسط امپراتوری عثمانی، سلطان عبدالحمید دوم مورد استفاده قرار گرفت. محوطه اطراف کاخ درابتدا جنگل های طبیعی بود و در زمان سلطنت سلطان احمد اول (1603-1617) به املاک امپراطوری تبدیل شد.سلاطین مختلف عثمانی پس از سلطان احمد، برای تعطیلات و به عنوان خانه تابستانی از این بنا استفاده می کردند.

در زمان عبدالمجید و عبدالعزیز نیز عمارتهایی در این محل ساخته شد.  در سالهای1789-1807، سلطان سلیم سوم در این محل کاخ ییلدیز را بنا نهاد که به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین خانه تابستانی نیز در آن برای مادرش Mihrişah Sultan ساخت. در سال 1842 ، سلطان عبدالمجید بنای تابستانی به نام Kasr-ı Dilküşâ را در این محل برای مادرش ساخت.

در اواخر قرن نوزدهم، سلطان عبدالحمید دوم کاخ دلمه باغچه در ساحل بسفر را از ترس حمله دریایی ترک نمود و به مجموعه کاخ ییلدیز نقل مکان کرد. وی کاخ ییلدیز را توسط معمار مشهور ایتالیایی Raimondo D’Aronco گسترش داد، و سفارش ساخت بناهای جدیدی را در این مجموعه داد.

پس از این کاخ ییلدیز به چهارمین کرسی دولت عثمانی تبدیل شد. (موارد دیگر کاخ ادیرنه و کاخ توپکاپی و کاخ های دلمه باغچه بودند)

سلطان عبدالحمید 33 سال در کاخ ییلدیز اقامت داشت که در آن زمان کرسی دولت عثمانی بود. منطقه جنگلی طبیعی در اطراف کاخ در گذشته به پارک کازانجی اوعلو معروف بود و امروزه  پارک ییلدیز نامیده می شود و این باغ از زمانهای گذشته تاکنون برای بازید و استفاده عموم آزاد است.

در قرن بیستم، دولت کاخ ییلدیزرا بازسازی نمود و به عنوان یک کازینوی لوکس از آن استفاده می کرد همچنین به عنوان مهمانسرایی برای پذیرایی از سران کشورهای دیگر نیز استفاده می شد. در اوایل دهه 1990، دولت ترکیه این کاخ را برای عموم گشود و آن را به موزه تبدیل کرد.
کاخ ییلدیز

بناهای تاریخی مختلفی در محوطه کاخ و پارک ییلدیز قرار دارند شامل :

بنای Şale

این بنا شامل دوطبقه و زیرزمین است که با ترکیب چوب و سنگ در سه بخش ساخته شده است. این عمارت بخشی از کاخ ییلدیز است که در سال 1870 ساخته شده است و نام آن از کلمه فرانسوی “chalet” به معنای کلبه گرفته شده است و همچنین یکی از جالب ترین سازه های معماری عثمانی در قرن نوزدهم است و طراحی شبیه به کلبه های سوئیسی دارد.

blank

قسمت اول عمارت که شامل سه بنا دریک باغ است و با دیوارهای بلند احاطه شده و در مجاورت یکدیگر قرار گرفته اند.

بنای دوم و سوم جهت اسکان امپراطوری آلمان ساخته شد و در واقع به عنوان مهمانخانه دولتی مورد استفاده قرار می گرفت.

معماری و طراحی داخلی

این عمارت شامل سه طبقه و زیرزمین است که از چوب و سنگهای تراش خورده ساخته شده است. در این بنا برخلاف سایر کاخهای عثمانی قسمت مجزایی جهت سلاملیک وحرم وجود ندارد و شامل شصت اتاق و چهار تالار است و همچنین دارای 7 درب خروجی و پنجره هایی با کرکره چوبی است که با آینه های بزرگ، سقف طلاکاری شده و تابلوهای زیبا مزین شده است.

اتاق پذیرایی چشمگیرترین اتاق در کل بنای Şale است. کف سالن با فرشی با مساحتی بیش از 400 مترمربع پوشانده شده است که توسط 60 بافنده، بافته شده است. عبدالحمید دوم نجار ماهری بود و در واقع بعضی از اشیای این بنا توسط او ساخته شده است.
کاخ ییلدیز

کاخ و عمارت مالتا در پارک ییلدیز Malta köşkü

این بنای که توسط معمار سرکیس بالیان طراحی شده است و در ضلع شمالی  پارک ییلدیز قرار دارد.

کاخ ییلدیز

عمارت چادر Çadır Köşkü

این بنا توسط سلطان عبدالعزیز ساخته شده است، که از آن به عنوان زندان استفاده می کرد امروزه این بنا تبدیل به کافه و رستوران شده است.

کاخ ییلدیز

در محوطه کاخ ، 3 موزه مختلف وجود دارند که توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. این مکان های فرهنگی و تاریخی عبارتند از: موزه کاخ Yıldız  شامل تئاتر کاخ Yıldız ، موزه هنرهای نمایشی و موزه  شهرداری استانبول

در موزه کاخ ییلدیز با معماری ترک عثمانی انواع اشیا مربوط به دوران سلطنت عبدالحمید دوم و ظروف چینی در معرض نمایش هستند. در عمارت Kaskat نیز انواع محصولات کارخانه چینی و اشیای زینتی با سبک آرت نوو یا هنر نو که از کشورهای اروپایی آورده شده بودند به نمایش گذاشته شده است.

موزه تئاتر و هنرهای نمایشی کاخ ییلدیز، یکی دیگر از مراکز فرهنگی مجموعه ییلدیز که در سال 1889 توسط عبدالحمید دوم تاسیس گردید. بخش بایگانی این موزه که شامل لباس های تئاتر کاخ است وشامل منابع ارزشمندی از تاریخ تئاتر سنتی و غربی درترکیه است.

موزه دوطبقه هنرهای زیبا کاخ که شامل موزه شهر شهرداری استانبول است و شامل اشیای مورد استفاده مردم در زمان عثمانی است. مانند: سرویس های قهوه خوری تا انواع خطاطی روی کاغذ و پارچه ، تابلوهای هنری و … این موزه از سال 1988 شروع به کار کرده است.

موزه کاخ ییلدیز:

این گالری در حدود 90 متری، شامل اشیای تاریخی و قیمتی زمان عبدالحمید دوم است و در این موزه همچنین آثار هنری با ارزش ، ابزار نجاری و سایر محصولات چینی کارخانه ییلدیز وجود دارد ومبلمانهای ارزشمندی که می توان در این موزه مشاهده کرد.

ساعات و روزهای کاری موزه کاخ ییلدیز:

در فصل تابستان (15 آپریل تا 1 نوامبر) از ساعت 19-9

در فصل زمستان (از1 نوامبر تا 15 آپریل) از ساعت 4:30 -9

قیمت بلیط : 10 لیر

کاخ ییلدیز

سالن تئاتر در کاخ ییلدیز:

این سالن تئاتر با ظرفیت 150 نفر با دیوارهای طلایی رنگ امروزه انواع لباسهای قدیمی و تاریخی را به نمایش می گذارد.

سالن تئاتر ییلدیز در سال 1889 ساخته شده و تنها تئاتر سلطنتی است که بدون تغییر باقی مانده است و تصاویر متحرک از زمان عثمانی را به نمایش می گذارد.

در زمان سلطنت سلطان عبدالحمید دوم ، این تئاتر گروهی فقط برای افراد برجسته و مهم و مهمانهای اروپایی اجرا می کردند. در سال 1893 ، شخصی ایتالیایی به نام Arturo برای سلطان عبدالحمید اجرا کرد و مورد توجه و تحسین سلطان قرار گرفت و به عنوان نشانه قدردانی، سمت مدیریت تئاتر را به او داد.

این سالن تئاتر به دلیل بازسازی موقتا بسته است.

پارک ییلدیز Yıldız Park

یکی از زیباترین پارک های استانبول است و شامل حوضچه، آبشارها و تپه های پوشیده از درختان مختلف با قدمت تا 400 سال است. این پارک فضای بسیار سبز و جذابی دارد با پیاده روی در باغ و استراحت در کافه رستورانهای مختلف و تماشای منظره بسفر می توانید احساس آرامش فوق العاده ای را تجربه کنید.

تاریخچه پارک ییلدیز

این پارک زیبا در زمان سلطنت سلطان عبدالحمید دوم، فقط به ساکنین شهر اختصاص داشت و در اوایل قرن نوزدهم   دریاچه مصنوعی کوچکی به همراه خانه های ییلاقی و یک کاخانه چینی سازی نیز در آن ساخته شد.

اگر در شهر استانبول ساکن هستید و یا قصد پیک نیک در یکی از پارک های مرکز شهررا داشته باشید می توانید به پارک ییلدیز بروید که در آن میزهایی برای پیک نیک و باربیکیو نیز موجود است و می توانید یک روز خود را به گشت و گذار در طبیعت و استراحت در این پارک زیبا مشغول شوید.

در روی پل های بین بخش های مختلف پارک و در نزدیکی باغ های گل، عروس و دامادهایی را می بینید برای عکس برداری عروسی این پارک زیبا را انتخاب کرده اند مخصوصا در فصل بهار که بخش گسترده ای با انواع گلهای مختلف تزیین می شود بسیاری از افراد پارک ییلدیز را برای عکس برداری انتخاب می کنند.

با قدم زدن در محیط پارک انواع گیاهان و درختای مختلف، گلها و مجسمه های زیبا همراه با منظره زیبایی از بسفر آرامش بی نظیری را تجربه می کنید. کارخانه کاشی و چینی، یکی از بناهای تاریخی در پارک ییلدیز است که در نزدیکی ورودی خیابان ییلدیز قرار دارد. امروزه این کارخانه به عنوان موزه فعالیت می کند.

blank

در این کارگاه انواع محصولات چینی ساخته می شود و قسمتی از آن تبدیل به موزه ای شده که نقاشان آثار نفیس خود را در آنجا به نمایش می گذارند. طبیعت زیبا و معماری قصر باشکوه ییلدیز تحسین برانگیز است.

کاخ ییلدیز از بناهای مختلف تاریخی ،پارک ، موزه، کارخانه و سالن تئاتر تشکیل شده است که در سال 1994 برای گردشگری گشوده شد، اما از سال 2018 ، برای بازسازی بسته شد و احتمالا در بهار 2020 یا 2021 دوباره گشوده خواهد شد.

blank

نحوه دسترسی به کاخ و پارک ییلدیز

اگر از سمت آناتولی (استانبول آسیایی) قصد بازدید از این قصر تاریخی را داشته باشید پیشنهاد ما استفاده از کشتی های عمومی است که از سمت کادیکوی یا اسکودار به سمت بشیکتاش حرکت  می کنند و از اسکله بشیکتاش با کمی پیاده روی به کاخ و پارک ییلدیز خواهید رسید.

کسانی که با اتوبوس از تاکسیم یا منطقه زینجیرلی کویو به سمت بشیکتاش می آیند در ایستگاه دانشگاه ییلدیز پیاده شده و به راحتی با کمی پیاده روی به کاخ می رسند.

از سمت امینونو، سلطان احمد و کاپالی چارشی با تراموای خط باجیلار- کاباتاش، به منطقه کاباتاش بروید و بعد با تاکسی یا اتوبوس به سمت ارتاکوی بروید ایستگاه دانشگاه ییلدیز پیاده شوید و با کمی پیاده روی به پارک ییلدیز خواهید رسید.

کاخ ییلدیز