جریمه اقامت غیر قانونی در ترکیه

در این مطلب قصد داریم با موضوع جریمه اقامت غیر قانونی در ترکیه برای هموطنانی که با مشکل ماندن و اقامت داشتن در ترکیه بدون کارت اقامت و یا ماندن در خاک ترکیه بعد از اتمام زمان کارت اقامتشان توضیحاتی ارائه کنیم. با هفت مهر همراه باشید.

انواع اقامت غیر قانونی در ترکیه

در ابتدا این موضوع باید به این نکته اشاره کرد بحث ما راجع به افراد پناهنده و یا قاچاقی نمی باشد چون این روش مهاجرت یا غیر قانونی است یا در مطلبی که قبلا در مورد پناهندگی در مجله هفت مهر گفته شد روشی بسیار سخت و مشکل است.

شما به ۲ صورت مورد جریمه اداره اقامت ترکیه قرار میگیرد:

 1. اقامت داشتن در خاک ترکیه بیشتر از زمان درج شده در کارت اقامت
 2. اقدام نکردن برای دریافت کارت اقامت بعد از پایان مهلت اقامتی بواسطه پاسپورت

اقامت داشتن در ترکیه بیشتر از زمان کارت اقامت

در این مورد فرد دارای کارت اقامت ترکیه است و مشکل در اقامت داشتن در خاک ترکیه بیشتر از زمان مندرج در کارت اقامت است. در این حالت جریمه اقامت غیر قانونی در ترکیه به فرد تعلق میگیرد.

در این حالت میزان جریمه پرداختی بستگی به میزان و تعداد روزهای اضافه ماندن در خاک ترکیه دارد و از ۳۰۰ لیر تا ۱۰۰۰ لیر متغیر است.

شما باید قبل از درخواست دوباره تمدید کارت اقامت خود حتما این جریمه را پرداخت کنید تا بتوانید دوباره واجد شرایط دریافت اقامت ترکیه شوید.

نکات مهم:

 1. برای پرداخت این جریمه حتما باید یک ورود و خروج در پاسپورت شما زده شود.
 2. تنها یکبار این نوع جریمه شامل حال شما میشود در صورت تکرار این موضوع ابتدا جریمه ۳ ماه اخراج از خاک ترکیه و در صورت تکرار دوباره به اخراج کامل از خاک ترکیه ختم میشود.
 3. جریمه خود را باید قبل از خروج از خاک ترکیه باید در باجه های مخصوص پرداخت و فیش واریزی در هنگام بازگشت مجدد همراه خود داشته باشید.

مطالعه مطالب دیگر:

 1. شرایط اخذ اقامت ترکیه
 2. دریافت فوری پاسپورت ترکیه
 3. شرایط خرید ملک در ترکیه
 4. قیمت اجاره ملک در مناطق پرطرفدار استانبول
 5. اخذ گواهینامه ترکیه

اقدام نکردن برای دریافت اقامت ترکیه بعد از اتمام اقامت با پاسپورت

همانطور که میدانید پاسپورت ایرانی قابلیت حضور بدون ویزا و کارت اقامت را تا ۹۰ روز در هر سال برای ایرانیان در خاک ترکیه فراهم میسازد. هموطنانی هستند که بعد از اتمام پایان دوره پاسپورت اقدام به دریافت کارت اقامت نمی کنند. در اینجا ۳ نوع جریمه شامل حال شما میشود:

 1. جریمه اقامت غیر قانونی در خاک ترکیه
 2. اخراج از خاک ترکیه برای مدت ۹۰ روز
 3. ممنوع شدن درخواست برای کارت اقامت ترکیه برای فرد خاطی

در این مورد نیز جریمه نقدی باید قبل از خروج از خاک ترکیه بسته به تعداد روز اضافه حضور داشتن در خاک ترکیه بصورت غیر قانونی پرداخت شود. این مبلغ نیز بین ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر متغیر است.

نکات مهم:

 1. در صورتیکه میخواهید برای اقامت ترکیه اقدام کنید حتما فیش پرداختی جریمه خود را همراه داشته باشید.
 2. در صورتیکه زودتر از ۹۰ روز وارد خاک ترکیه شوید از ورود شما به خاک ترکیه ممانعت به عمل می آید.

سخن پایانی

در صورتیکه به هر دلیل شامل این جریمه ها شدید در سریعترین زمان ممکن اقدام به پرداخت جریمه ها بکنید و در نظر داشته باشید جریمه های نقدی تنها در بار اول قابل استفاده هستند در موارد بعدی با مجازات های شدید تری روبه رو میشوید پس در نظر داشته شما به عنوان فرد خارجی باید تابع قوانین مهاجرتی کشور ترکیه باشید.