فرودگاه های استانبول

یکی از جذابیت های استانبول فرودگاه های استانبول است، در واقع در هر کشوری دروازه ورودی آن برای تحت تاثیر قراردادن گرشگران و مهاجران فرودگاه آن کشور است:

لیست فرودگاه های مسافری استانبول:

  1. فرودگاه آتاتورک
  2. فرودگاه سابیها
  3. فرودگاه جدید استانبول یا IST

نکته: این لیست به ترتیب قدیمی ترین به جدید لیست شده اند یعنی به ترتیب فرودگاه آتاتورک قدیمیترین و IST جدیدترین می باشد.

آتاتورک

فرودگاهی که دیگر مسافری نیست . . .

فرودگاه انقلابی آتاتورک که در زمان تاسیس یکی از پیشرفته ترین فرودگاه ها در سطح جهان بود و در سال های متمادی رکورد جابه جایی مسافر را درمیان کشور های اروپایی شکست.

تاریخچه:

تاریخ این فرودگاه به سال ۱۹۱۲ بازمیگردد که در منطقه Yesilkoy بازمیگردد که در ابتدا برای مصارف نظامی باز شده بوده است. این فرودگاه در سال ۱۹۵۳ توسط دو کمپانی Westinghouse Electric International Company و IG White Engineering Corporation به فرودگاه مسافری تبدیل شد.

فرودگاه های استانبول
فرودگاه های استانبول

این فرودگاه اولین فرودگاه مسافری استانبول است که به اسم آتاتورک یکی از بنیان گذاران جمهوری ترکیه نامگذاری شده است.

بعد از پیشرفت این فرودگاه و توریستی تر شدن استانبول، وجود یک باند برای این فرودگاه کفایت نمیکند و در سال ۱۹۷۲ باند جدید نیز به فرودگاه اضافه شد.

در نهایت در دهه ۹۰ میلادی دو کمپانی بزرگ ترکیه Tepe و Akfen با دولت وقت به توافق رسیدند و شروع به عملیات ساخت ترمینال پروازهای بین المللی کردند. ساخت این ترمینال ۲۲ ماه به طول انجامید و ۳۰۶ میلیون دلار هزینه در بر داشت. با احداث این ترمینال سومین باند این فرودگاه نیز به آن اضافه شد.

در حال حاضر به دلیل کمبود فضا و نداشتن توانایی در حمل و نقل به اندازه تقاضا این فرودگاه تنها به فرودگاه مناسب برای همواپیماهای باری و جت های خصوصی تبدیل شده است و پروازهای مسافری به فرودگاه جدید استانبول منتقل شده است.

مزایا این فرودگاه:

این فرودگاه در زمان فعالیت مزایای بسیاری داشته است که با هم مرور میکنیم:

  1. دسترسی به حمل و نقل: دسترسی به حمل و نقل عمومی در این فرودگاه بینظیر بود و یک فرد به عنوان توریست به راحتی به مترو، اتوبوس (هاواتاش) و تاکسی دسترسی داشت.
  2. اینترنت رایگان: اینترنت رایگان پرسرعت از مزایای بسیار عالیه این فرودگاه بود که تمامی افراد از آن استفاده میکردند.
  3. فروشگاه ها و مراکز خرید: در این فرودگاه مراکز خرید Duty free با تمامی برندها به ووفور یافت میشد و افراد به تمامی این برندها دسترسی داشتند.
  4. دستگاه ATM: این فرودگاه در مجموع ۳۰ دستگاه ATM داشت و تمامی این دستگاه تمامی ارزها را به شما میدهند. (متاسفانه به دلیل نداشتن دبیت کارت یا کردیت کارت بین المللی ایرانیان نمیتوانند از این دستگاه ها استفاده کنند.)
  5. فودکورت و رستوران های متنوع: در سالن این فرودگاه انواع کافه ها و رستوران ها برای انواع سلایق وجود دارد.
  6. کرایه خودرو: مراکز کرایه خودرو در سالن این فرودگاه به وفور یافت میشود که میتوانید به راحتی خودرو مورد علاقه خود را کرایه کنید.
  7. صرافی: در این فرودگاه شما به صرافی های مختلف دسترسی دارد.

موقعیت فرودگاه آتاتورک در Google Maps